Wypełnienie kompozytowe, czyli biała plomba u dentysty

Co sprawia, że wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak często wykorzystywane przez stomatologów? Wiele lat wcześniej aplikowane plomby amalgamatowe wyróżniał szary kolor, z powodu czego było one mało estetyczne, a do tego pośród wielu osób pojawiły się głosy, że będąca składnikiem w tych plombach rtęć może szkodzić. Zamiennikiem, który wyparł plomby amalgamatowe} stały się więc plomby kompozytowe.

Podstawową zaletą plomb kompozytowych jest ich kolor. Stomatolog może bez trudu dostosować ich kolor do indywidualnego odcienia zębów, dzięki czemu wypełnienia kompozytowe są właściwie niewidoczne. Z tego względu świetnie spisują się również jako wypełnienie przednich zębów. Poza wysoką estetyką, białe plomby charakteryzują się także trwałością . Szczelnie przywierają do tkanki zęba, co sprawia, że ciężej o powstawanie próchnicy w zagłębieniach. Do najważniejszych zalet zaliczamy też zdolność łatwego nadawania im kształtu podczas aplikowania takiego wypełnienia. W ten sposób dentysta dostosowuje wypełnienie do zęba, więc zachowuje znaczną część naturalnej tkanki.

Kompozyty są także bezpiecznym materiałem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Ze względu na wysoką estetykę wypełnień kompozytowych, białe plomby są zdecydowanie chętniej wybierane przez stomatologów. Po założeniu oraz utwardzeniu doskonale łączą służą długie lata. Z tego powodu wzrosła ich popularność i obecnie są najczęściej stosowane w gabinetach stomatologicznych.

gabinet stomatologiczny