Wkład koronowo-korzeniowy - Protetyka

Leczenie u dentysty bywa trudne, przede wszystkim wtedy, kiedy kondycja zębów wymaga specjalistycznego leczenia kanałowego. Z reguły leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w jakich zęby są mocno zepsute w wyniku np. próchnicy, ale ciągle da się je uratować bez potrzeby usuwania. W takich wypadkach po ukończeniu leczenia sprawdza się uzupełnienie powstałych ubytków – czyli odbudowa zęba.

Stałym wypełnieniem protetycznym wykorzystywanym w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Z reguły wykorzystuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy i porządnie zaczepiony w zębodole, ale koronę zęba należy zastąpić. Wkład koronowo-korzeniowy ma wygląd sztyftu albo śruby, jaką mocuje się do korzenia, a z kolei protetyk zakłada na stałe tam koronę protetyczną.

Taka techniką ząb zostaje w pełni odnowiony oraz może całkiem dobrze zastępować ząb naturalny. W zależności od typu surowca, z którego będzie wykonany wkład i korona protetyczna. Materiałami, które z reguły wykorzystuje się w takim celu są cyrkon, włókno szklane lub metal. Stopniowo odchodzi się już od metalu z uwagi na mniejszą estetykę i możliwość korozji. Włókno szklane jest dość trwałe i elastyczne, dlatego w razie potrzeby, można je wyciągnąć, bez usuwania korzenia. Cyrkon natomiast jest najwytrzymalszym oraz najbardziej biozgodnym materiałem, niestety jego cena jest nieco wyższa.

http://www.dentysta-inowroclaw.pl/oferta/