Płyn do płukania jamy ustnej - czy warto?

Choć warto używać płyn do odświeżania jamy ustnej, nie powinno się stosować go zamiast szczotkowania, a raczej wsparcie procesu pielęgnacji. Według dentystów baza poprawnej troski o zęby jest przynajmniej dwukrotne mycie w ciągu dnia. Warto umocnić ją o płyn do odświeżania jamy ustnej.

Stomatolodzy zalecają używanie płynu głównie dlatego, że dociera do zakamarków między zębami. Niekiedy dzięki stosowaniu płynu wymywamy odłożony osad z miejsc, gdzie trudno dotrzeć szczoteczką. Co więcej aktywne składniki płynu wspierają działanie pasty do zębów i normują pH jamy ustnej. Co więcej w zależności od składu mogą mieć działanie wybielające, chroniące dziąsła, łagodzące albo na przykład odświeżające . Niektóre z nich wzmacniają szkliwo oraz wspierają regenerację błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na skład, głównie dlatego, że stomatolodzy przestrzegają przed płynami zawierającymi alkohol. Alkohol może wysuszać jamę ustną, a płyn powinien ochraniać a nie szkodzić. Trzeba też zwrócić uwagę na ilość fluoru, bo jego zbyt duże dawki nie są dobre dla naszych zębów.

Należy więc stosować płyn do odświeżania ust jako wsparcie codziennej higienizacji niekoniecznie nawet bezpośrednio po szczotkowaniu zębów. W tym dobrze sprawdzają się płukanki ziołowe, które także radzą sobie z bakteriami.

Zabiegi stomatologiczne