Jakie są rodzaje licówek dentystycznych używanych w stomatologii estetycznej?

Licówki dentystyczne, chociaż traktujemy jako uzupełnienia protetyczne, zwykle służą podniesieniu estetyki uśmiechu. Korzystając z nich stomatolog naprawia kolor i kształt zęba lub zakrywa niedoskonałości jak drobne rysy i plamy. Licówki doskonale spisują się także w maskowaniu pomniejszych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki dentystyczne tworzy się zazwyczaj z trzech materiałów: z akrylu, kompozytu i porcelany.

Licówki akrylowe – z reguły stosuje się przed zaaplikowaniem właściwej licówki, aby ochronić oszlifowany ząb przed zniszczeniem. Z uwagi na to, że wykonuje się je z akrylu są większe i znacznie bardziej nieestetyczne od pozostałych, a przy tym są o wiele bardziej nietrwałe. Z tej przyczyny aplikuje się je tylko tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są trwalsze od akrylowych oraz o wiele ładniejsze. Bez przeszkód dopasowuje się ich barwę do zębów naturalnych, jednak kompozytowe licówki są jednolite w kolorze, co sprawia, że można dostrzec, że są sztuczne. Chociaż wystarczają na długo i można ich używać przez lata należy uważnie je pielęgnować, szczególnie zabiegami profesjonalnej higienizacji w klinice stomatologicznej, ponieważ z czasem mogą przebarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najlepszą zaletą ocenia się to, że bardzo dobrze odzwierciedlają kolor zębów i pod względem wyglądu w ogóle nie odróżniają się od innych zębów. Takie licówki są również szczególnie trwałe i niepodatne na przebarwienia. Ze względu na to pacjenci, jakim bardzo zależy na wysokiej estetyce uśmiechu decydują się właśnie na te licówki stomatologiczne.

Ceny zabiegów stomatologicznych