Jak psują się zęby?

Wiele przypomina się o tym, na ile niezbędna jest dbałość o zęby i poprawna higiena jamy ustnej. Dentyści ostrzegają przed negatywnymi skutkami zaniechania pielęgnacji zębów, ale spotykamy również wiele innych ujemnych przyczyn. Co niszczy zęby poza brakiem higieny lub równie słynnymi z psucia słodyczami? Z reguły są to drobne nawyki, jakie niekorzystnie wpływają na stan zębów.

Na szczycie każdych rankingów w temacie psucia zębów muszą znaleźć się papierosy. Jak wiadomo będące w nich szkodliwe substancje nie tylko szkodzą zębom, ale i ogólnie organizmowi. Są tacy ludzie, którzy mają skłonności do otwierania zębami butelek. Tego rodzaju działanie nie tylko wystawia zęby na uszkodzenia i mikropęknięcia, ale też powiększa zagrożenie ukruszenia. Podobne skutki przynosi zaciskanie i zgrzytanie zębami. Spowodowane tym przedwczesne starcie zębów, sprawia zniszczenie ich naturalnej ochrony. Zęby psuje także obgryzanie ołówków, długopisów czy paznokci. To z kolei sprzyja przenoszeniu się bakterii i rozwojowi próchnicy.

Przyzwyczajenia żywieniowe także są istotne jeśli chodzi o zdrowie zębów. Przekąski między posiłkami zostawiają po sobie osad na zębach, którego znaczna część osób nie oczyszcza w trakcie pełnego wrażeń dnia. Warto również mieć na uwadze, że niektóre produkty spożywcze oraz płyny powodują przebarwienia albo niszczą szkliwo ze względu na wielką zawartość kwasów.

Poprawna higiena wspiera w przeciwdziałaniu niszczeniu zębów, jednak należy pamiętać, żeby robić to prawidłowo. Zbyt silne szczotkowanie niszczy szkliwo i uraża dziąsła. Należy więc posługiwać się szczoteczką z uwagą.

Leczenie zębów u dentysty