Jak go odbudować złamany ząb?

Do ukruszenia lub złamania zęba może dojść w rezultacie różnych przyczyn. Uszkodzenie może powstać przez osłabienie zęba chorobą, uraz mechaniczny czy na przykład na skutek szkodliwych nawyków (np. otwierania zębami butelek). W takim wypadku powinno się bez czekania umówić na wizytę ze stomatologiem. W trakcie odwiedzin w gabinecie dentystycznym należy zapytać, jakie działanie wobec problemu będzie najlepsze zdaniem dentysty.

Wiedząc, jak poważne jest złamanie zęba, można naprawić go na parę sposobów. Drobne pęknięcie zamaskuje odrobina dentystycznego kompozytu. Dobrym sposobem jest także zaaplikowanie wkładu korzeniowo-koronowego. Natomiast pęknięcia oraz niewielkie nadłamania zamaskuje licówka stomatologiczna. Umieszcza się je na zębach, więc są bardzo dobrym sposobem zasłonięcia defektu. W wypadku dużego złamania potrzebne będzie nałożenie nowej korony. Korona dentystyczna używana jest też po leczeniu kanałowym, jakie ratuje ząb, gdy jego większa część ulega szkodliwej infekcji.

W przypadku głębokiego złamania zęba, które sięga aż jego korzenia, przeważnie ostatnim sposobem rozwiązania problemu jest wyrwanie zęba. Wtedy najczęściej dentysta radzi wszczepienie implantu dentystycznego, jaki w najtrwalszy sposób odtworzy ząb . Technik uzupełnienia pękniętego lub złamanego zęba w gabinecie stomatologicznym jest wiele, dlatego lepiej nie czekać.

Leczenie zębów